• "Wspólnie sadzimy las"

          • Dnia 27.03.2024r. Członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody przybyli do leśnictwa Mokra Nadleśnictwa Stąporków, aby posadzić młode sadzonki sosny zwyczajnej. Przed przystąpieniem do pracy Pan leśniczy pokazał instrukcje jak właściwie posadzić drzewo. Po takim instruktażu, pod czujnym okiem leśników przystąpiliśmy do sadzenia. Praca wymagała trochę wysiłku. Efekt był zaskakujący posadziliśmy 1000 sadzonek sosny zwyczajnej. Po ciężkiej pracy leśnicy przygotowali dla nas niespodziankę w postaci ogniska. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy kontynuować akcje wspólnego sadzenia drzew.

          • Wielki sukces Oliwii!!!

          • Uczennica naszej polonistki  p. Małgorzaty Boruty - Oliwia Wiśniewska z klasy 7 prezentowała dzisiaj finałowe wystąpienie w Regionalnym Konkursie Czytelniczym "Czytanie jest podróżą".

            Oliwia przybliżyła wszystkim wybrane dzieło literackie. Występem pełnym humoru i ekspresji zaciekawiła i zainspirowała do przeczytania prezentowanej powieści.

            Sukces jest tym większy, że konkurs objęty jest patronatem Mazowieckiego Kuratora Oswiaty. Znajduje się na liście przedsięwzięć, których laureaci otrzymają wpisy na świadectwach i punkty w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.


            Gratulujemy kolejnego osiągnięcia.Wielki sukces Oliwii!!!

          • Szkolny Klub Wolontariatu przedświątecznie pomaga Hospicjum

          • W Niedzielę Palmową 2024 w parafii Miłosierdzia Bożego wzięliśmy udział w kweście  i kiermaszu wielkanocnym na rzecz Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu. Piękne palmy i świąteczne ozdoby cieszyły się  sporym zainteresowaniem. Za przygotowanie palm dziękujemy uczniom i ich opiekunom - p. Jolancie Markwat, p. Grażynie Kiradze  i p. Klaudii Borkowskiej.


            Aneta Wrzesień- opiekun SKW
            Magdalena Okrutna - wolontariuszka Hospicjum Królowej Apostołów

          • Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny

          • 20 marca uczennicą Pani Małgorzaty Boruty - Gabriela Kotowska z klasy 8, startowała w finale Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego. Próbowała swoich sił w trudnym dyktandzie, pelnym pułapek i ortograficznych niespodzianek.W finale brali tez udział uczniowie szkół ponadpodstawowych.

            Gabrysia, reprezentując naszą szkołę  zdibyla WYRÓŻNIENIE.

            Składamy gratulacje  za tak ważne osiągnięcie i czekamy na kolejne sukcesy!

             

          • Konkurs Twórczości Literackiej

          • Uczennice Pani Małgorzaty Boruty

            - Nadia Kosior z klasy 4

            i Gabriela Kotkowska z klasy 8

            wzięły udział

            w Konkursie Twórczości Literackiej.

              Uroczyste spotkanie

            i wręczenie nagród odbyło się

            20 marca 2024

            w Mazowieckim Centrum

            Doskonalenia Nauczycieli

            w Radomiu.

            Praca naszej uczennicy Nadii Kosior została zauważona i doceniona za" poetyckie podążanie za słowami Herberta oraz za liryczne poszukiwanie Nauczyciela i Mistrza".
            Natomiast utwór Gabrieli Kotkowskiej wyróżnił się " lirycznym ujęciem odwagi jako umiejętności dokonywania wyborów między ciemnością i swiatłem".


            Młodym poetkom gratulujemy i życzymy dalszych wyzwań oraz sukcesów.Uczennice Pani Małgorzaty Boruty - Nadia Kosior z klasy 4 i Gabriela Kotkowska z klasy 8 wzięły udział w Konkursie Twórczości Literackiej.  Uroczyste spotkanie i wręczenie nagród odbyło się 20 marca 2024 w Mazowieckim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu.Praca naszej uczennicy Nadii Kosior została zauważona i doceniona za" poetyckie podążanie za słowami Herberta oraz za liryczne poszukiwanie Nauczyciela i Mistrza".   Natomiast utwór Gabrieli Kotkowskiej wyróżnił się " lirycznym ujęciem odwagi jako umiejętności dokonywania wyborów między ciemnością i swiatłem".

            Młodym poetkom gratulujemy i życzymy dalszych wyzwań oraz sukcesów.

          • Liczne grono Finalistów jest wśród nas!

          • Z ogromną radością informujemy, że I etap Regionalnego Konkursu Czytelniczego Radomscy Tropiciele Książek został zakończony i znamy już jego wyniki!

            Okazuje się, że nasi uczniowie pasjonują się czytelnictwem i świetnie zapamiętują poznawane lektury. Fascynacja książkami zaowocowała rewelacyjnymi wynikami konkursu. I tak oto w kategorii I (klasy 2-3) do finału zakwalifikowały się uczennice:

            1.  Adela Bobrowska - klasa 2a, wychowanka p. Agnieszki Magiery,

            2. Aleksandra Głogowska - klasa 3a

            3. Sandra Frączek - klasa 3a

            4. Kaja Siekańska - klasa 3a

            5. Dorotka Kotkowska - klasa 3a

            6. Zuzanna Szczepaniak - klasa 3a, wychowanki p. Grażyny Kiragi,

            w kategorii II (klasy 4-6) zakwalifikowała się uczennica klasy 5a Lena Kotkowska - wychowanka p. Barbary Natorskiej.

            Finałowe starcie już za miesiąc - 23 i 24 kwietnia.

            Serdecznie gratulujemy uczennicom ogromnego sukcesu i z niecierpliwością oczekujemy na wyniki finału. Trzymamy kciuki!

            Szkolny Opiekun Konkursu - Barbara Natorska

          • Sukces!!!

          • 6 marca uczennice Pani Małgorzaty Boruty z klasy 7 i 8 uczestniczyły w II Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym. Do rywalizacji stanęli również  uczniowie szkół ponadpodstawowych, więc poprzeczka tym bardziej była wysoka. Uczestnicy zmagali się z trudnościami ortograficznymi i interpunkcyjnymi.
            Miło nam ogłosić, że w gronie finalistow- najlepszych 10 osób znalazła się Gabrysia Kotkowska z klasy 8. Gratulujemy i trzymamy kciuki za powodzenie w finale.

          • Pamiętamy!

          • 1 marca to ustanowione od 2011 roku Narodowe Święto Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie naszej szkoły włączyli się w uroczyste obchody tej jakże ważnej uroczystości. Zorganizowaliśmy wystawę poświęconą niezwykłym bohaterom,którzy poświęcili swoje życie za wolną i suwerenną Polskę.Uczniowie klasy 7a zaprezentowali przysięgę Żołnierzy Wyklętych. Nie zabrakło akcentu poetyckiego oraz informacji na temat bohaterstwa Niezłomnych.

            Minutą ciszy uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych. Chwała Bohaterom!

            Organizatorki: Barbara Natorska,Dorota Płusa,Edyta Kszczotek

          • Uczniowie klasy ósmej w Centrum Nauki Leonardo da Vinci

          • 1 marca 2024 r. uczniowie klasy VIII wraz z p. Iloną Wosztyl - Bawarską i p. Dorotą Płusą wybrali się na wycieczkę do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach, które stanowi drugi co do wielkości kompleks naukowo-techniczny w Polsce.

            Pierwszym punktem programu wycieczki były warsztaty chemiczne: „Katalaza – enzym znany w ludzkim ciele spotykany”. Po krótkim wykładzie przeprowadzonym przez panią magister, uczestnicy z zapałem przeprowadzali doświadczenia chemiczne dotyczące tego enzymu. Wykrywali obecność katalazy w komórkach zwierzęcych i w ziemniaku. Przeprowadzili również ekscytujący eksperyment:” Drożdżowa eksplozja” , będący doskonałym przykładem reakcji egzotermicznej. Ponadto poznali właściwości tlenku manganu (IV) – katalizatora wielu reakcji chemicznych. Następnie po części doświadczalnej uczniowie rozpoczęli zwiedzanie centrum nauki, które w niecodzienny sposób prezentuje otaczającą nas materię. Obejrzeli wystawę , która prezentowała czynności życiowe człowieka, takie jak: oddychanie, bicie serca, reakcje na bodźce, odżywianie i utrzymywanie pionowej pozycji ciała. Dzięki interaktywnym wystawom wszystkie stanowiska cieszyły się powodzeniem. Oprócz sprawdzenia pojemności płuc, poznania funkcjonowania przewodu pokarmowego , każdy mógł skupić się na dziedzinie wiedzy, która go najbardziej inspirowała. Nie brakowało sympatyków robotyki, ekologii, sztuki, czy fizyki. Czas spędzony w Centrum Nauki Leonardo da Vinci z pewnością zaprocentuje na wielu lekcjach, bo wzbogacanie wiedzy poprzez doświadczenia najlepiej się zapamiętuje. W drodze powrotnej nie mogło zabraknąć obowiązkowej wizyty w restauracji sieciowej. Po posiłku, uczniowie pełni dobrego humoru i bogatsi o nowe doświadczenia wrócili do Radomia.

          • MIŁOŚNICY NATURY SĄ WŚRÓD NAS! UCZESTNICZYMY W KONKURSIE „Mój las”!

          • W czwartek 22 lutego 2024r w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu odbyło się podsumowanie regionalnego etapu ogólnopolskiego konkursu – „Mój las” - edycja XXXVII, zorganizowanego przez Zarząd Główny LOP i SiTLiD w Warszawie.

            Głównym celem konkursu było poszerzenie wiedzy przyrodniczo- leśnej oraz podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, wpłynęło 103 prace. Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych znalazły się aż 3 prace członków Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody.

            W kategorii I – młodzież szkół podstawowych klas I-III:

            Dorota Kotkowska – I miejsce

            W kategorii II – młodzież szkół podstawowych klas IV-VI:

            Lenka Kotkowska – III miejsce

            W kategorii III- młodzież szkół podstawowych klas VII- VIII

            Gabriela Kotkowska –wyróżnienie.

             

            Koordynatorki konkursu:

            p. Agnieszka Figarska- Siwiec, p. Klaudia Borkowska.

             

            Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów

            w następnych edycjach konkursu „Mój las”.

          • Warsztaty Literackie - "POEZJA W KOMIKSIE"

          • Dzisiaj, 23 lutego Pani Małgorzata Boruta zabrała uczniów swojej klasy 7a i gościnnie uczniów z klasy 8 na Warsztaty Literackie, które odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu. Tematem przewodnim była POEZJA W KOMIKSIE, czyli sztuka tworzenia komiksów na podstawie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.
            Uczniowie poznali:
            - trochę historii
            - przykłady z polskich komiksów
            - tajniki ich powstawania
            - etapy tworzenia, a potem....było mnóstwo rysowania.
            Powstały bardzo ciekawe czarno- białe interpretacje na podstawie ballad "Ucieczka", "Świteż", "Pani Twardowska".
            To był bardzo efektownie i efektywnie spędzony czas! 

          • Spotkanie w Muzeum Historii Radomia

          • W piątek 23 lutego odbyła się wycieczka uczniów klasy Va w ramach programu „Kulturalna Szkoła na Mazowszu” do Muzeum Historii Radomia. Oglądaliśmy ekspozycje łączące tradycyjną formę muzeum z multimediami.

            Bogate dzieje miasta poznaliśmy poprzez ciekawe gry i zabawy. Dużym powodzeniem wśród zwiedzających cieszyło się stanowisko ze strojami, gdzie uczniowie mogli się wcielić w postaci historyczne z różnych epok.

            To była super lekcja, która przeniosła dzieci w fascynujący świat literatury i historii. Polecamy!

          • Wizyta uczniów z Norwegii w naszej szkole

          • 19 lutego przybyli do naszej szkoły goście z Norwegii w ramach współpracy z Fundacją Z myślą o Tobie. Przywitaliśmy ich wspólnie z Panią Prezydent Katarzyną Kalinowską polskim zwyczajem – chlebem i solą.

            Spędziliśmy razem całe trzy dni. Zaczęliśmy od integracji, pierwszych rozmów, opowiadaniu o sobie i swoich ojczyznach.

            Po zapoznaniu ruszyliśmy na rozgrywki sportowe, które dostarczyły mnóstwo emocji i bardzo nas zainspirowały.

            Kolejną dawką wrażeń były przedstawienia gości i nasze oraz wspólny poczęstunek dań polskich i norweskich. Wieczór obfitował w tańce, śpiewy,  przybliżenie naszych tradycji oraz w długie wieczorne rozmowy.

            Jak można się domyślić, nawiązaliśmy przyjaźnie, sympatie i nie chcieliśmy się rozstawać. Dobrze, że obecna technologia umożliwia nam stały kontakt. Nie da się opisać towarzyszących wrażeń, emocji i dostrzegania tego, jak ważna jest nauka języków obcych w naszym życiowym rozwoju.

            Dziękujemy

          • Regionalny Konkurs Czytelniczy "CZYTANIE JEST PODRÓŻĄ"

          • 20 lutego w naszej szkole odbyło się uroczyste otwarcie Regionalnego Konkursu Czytelniczego "CZYTANIE JEST PODRÓŻĄ". Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół  Radomia i powiatu. Koordynatorka przedsięwzięcia jest nasza polonistka - pani Małgorzata Boruta.
            I etap konkursu polegał na rozwiązaniu testu z czterech wybranych przez młodzież powieści. 

            Za wszystkich trzymamy kciuki💪 

          • Obchody DBI w naszej szkole

          • 15 lutego w naszej szkole klasa VI i VIII przygotowały program profilaktyczny z okazji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu.

            Uczniowie mogli obejrzeć przygotowane scenki, ukazujące dobre i złe zachowanie w sieci. Nauczyli się jak nie naruszać prywatności innych, a jednocześnie jak dbać o swoją. Obejrzeli filmiki i wysłuchali niezbędnych informacji, dotyczących bezpieczeństwa w sieci.

            Na koniec wszyscy przypomnieli sobie ważne zasady netykiety internetowej.

          • Wytrwali i dociekliwi!

          • Tak można określić naszych uczniów - uczestników konkursu czytelniczego Radomscy Tropiciele Książek. Po raz trzeci zmierzyli się dziś z testem ze znajomości kolejnej ciekawej lektury. Uczniowie klas II i III wniknęli do świata książki znalezisko - wysypisko, natomiast uczestnicy z klas IV- VI śledzili z zapartym tchem fantastyczne przygody bohaterów Zwiadowców, tomu II.

            Życzymy wszystkim powodzenia!