• Jesienny stragan

          • „Jedz owoce, chrup warzywa to na zdrowie świetnie wpływa!” Tak zachęcały do dbania o swoje zdrowie dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy II w przedstawieniu pt. „Jesienny stragan”, przygotowanym pod kierunkiem pań B. Szuckiej – Kicior, G. Kiragi.

            Mali aktorzy świetnie poradzili sobie ze swoimi rolami. Dla niektórych był to pierwszy występ. Piękna dekoracja, stroje i świetna gra aktorska zostały nagrodzone gromkimi brawami przez gości z przedszkola „Leśne smyki”, dzieci z klas I - IV oraz rodziców. Radość dzieci i miłe wrażenia długo pozostaną w naszej pamięci, mimo że jesień już od nas odchodzi.

            Serdecznie dziękujemy rodzicom i pani Edycie Kszczotek za pomoc w przygotowaniu przedstawienia.

          • Nasi wolontariusze pomagają Seniorom!

          • Z wielką chęcią odpowiedzieliśmy na zaproszenie Stowarzyszenia Młodzieży „Arka” do pomocy w przygotowaniu Balu Seniora 2022.

            Wzięliśmy udział w pierwszym dniu przygotowań balu w Radomskiej Hali Sportu na ul Struga - był to poniedziałek – 21.11.2022.

            Pracy było niemało… razem z wolontariuszami z innych szkół zaczęliśmy od

            wnoszenia stołów na halę, następnie ustawianie i skręcanie – tutaj mieli okazję wykazać się siłą nasi koledzy i dali radę! Później wiadomo, krzesła – wnoszenie i ustawianie. To wszystko dla ponad pięciuset osób. Wreszcie przyszła pora na dekorację hali i przygotowanie stołów. Zadania były podzielone, wszyscy wolontariusze i ich opiekunowie z zapałem je wykonywali.                                                                   Wspólna praca dała nam dużo radości i satysfakcji. Miło jest zrobić coś pożytecznego!

            Wszystkim Seniorom życzymy wspaniałej zabawy!

            Szkolny Klub Wolontariatu                                                                                        Opiekun – Aneta Wrzesień

          • Dzień bez plecaka

          • Dzień 18.11 .2022 r.- po raz drugi w naszej szkole był wyjątkowym „Dniem bez plecaka”. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami p Agnieszką Figarską -Siwiec i p. Elżbietą Kłak poprosił wszystkich uczniów o przyjście do szkoły bez tradycyjnego plecaka. Kreatywność i fantazja dzieci przeszła najśmielsze oczekiwania. Uczniowie zapakowali swoje szkolne przybory na rozmaite sposoby : w koszach, zabawkach, walizkach, sklepowych wózkach. Zdarzały się tez skrzynki na narzędzia, sprzęt AGD. Najbardziej oryginalnymi pomysłami  wyróżnili się uczniowie następujących klas: 4a- Ewa Prokop,  5a- Wiktoria Borzymowska, 6a Kalina Krzemńska, 7a Michał Lachowski, 8a Julia Kosiec 8b Patrycja Rusin , 1a Franciszek Gwizd, 2a Antoni Morawski. Gratulujemy uczniom tak ciekawych pomysłów . Do zobaczenia w kolejnej edycji .

             Samorząd Uczniowski

          • Listopad miesiącem pamięci…

          • W środę – 16 listopada wybraliśmy się do miejsc pamięci narodowej, znajdujących się niedaleko naszej szkoły.

            Odwiedziliśmy miejsce pamięci przy ul. Kieleckiej i na terenie lasu kosowskiego. W czasie II wojny światowej  wielu Polaków, zginęło tu z rąk hitlerowskiego okupanta. Po przypomnieniu krótkiej historii tych miejsc, z entuzjazmem zabraliśmy się do sprzątania i ustawiania przyniesionych zniczy oraz wiązanki, przygotowanej przez naszą koleżankę Kornelię. Pamiętaliśmy także o modlitwie za wszystkich, którzy oddali życie w obronie naszej Ojczyzny.

            Szkolny Klub Wolontariatu i Samorząd Uczniowski

            Opiekunowie: Aneta Wrzesień i Agnieszka Figarska-Siwiec

          • Witaminkowe kukiełki

          • Dlaczego powinniśmy jeść jak najwięcej warzyw i owoców, wiedzą nie tylko dorośli, ale także dzieci. Przedszkolaki i drugoklasiści poznawały ich wartości i smaki na zajęciach w ramach programu „Żyjmy zdrowo”. Dzieci dowiedziały się, że warzywa i owoce są bardzo potrzebne w codziennym życiu oraz, że są źródłem witamin i mikroelementów. Okazało się również, że można je wykorzystać do wspaniałej zabawy, co udowodniły wykonując przepiękne, pomysłowe kukiełki - zwierzątka, lalki oraz bajkowe postacie. W czasie ich wykonania dzieci z klasy drugiej służyły przedszkolakom radą i pomocą. Po twórczej pracy nadszedł czas na wspólną zabawę w kukiełkowy teatrzyk, która sprawiła wszystkim dużą frajdę.

          • Strach ma wielkie oczy!

          • Uczniowie klasy 8b postanowili sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest! Dlatego też 15 listopada wybrali się wraz z wychowawczynią do Muzeum Jacka Malczewskiego na wystawę przygotowaną pod takim właśnie irygującym tytułem. Tam pod czujnym okiem pani przewodnik zwiedzili podziemia muzeum, by w mrokach, przy tajemniczych odgłosach poczuć dreszczyk emocji. Idąc tropem bajek, podań i legend poznali istoty nie z tego świata. Następnie w formie rysunku sami stworzyli własną bajkę wykorzystując przedstawiony schemat.

            Uwieńczeniem wizyty w muzeum było pieczenie pierników, które okazało się nie lada atrakcją. Wyszły naprawdę smaczne! Polecamy wystawę połączoną z warsztatami!

            Już oczekujemy kolejnej naszej wizyty w muzeum, a to już niebawem!

            Uczniowie klasy 8b

          • Podsumowanie akcji - ,,Pomoc zwierzakom”

          • Uczniowie, którzy wzięli udział w akcji - ,,Pomoc zwierzakom” wsparli schronisko dla bezdomnych zwierząt w Radomiu licznymi darami: koce, sucha i mokra karma, smycze, kołdry, ryż, makarony i kasze. Wraz z naszymi opiekunami   A. Figarską-Siwiec , A. Wrzesień i E.  Kłak przekazaliśmy wszystkie dary na ręce pani dyrektor schroniska. Zwiedzając teren schroniska byliśmy pod ogromnym wrażeniem pracy opiekunów i wolontariuszy. Mogliśmy z bliska przyjrzeć się bezdomnym zwierzętom, które właśnie tu znalazły schronienie i dobre ludzkie serce. Cieszymy się, że biorąc udział w akcji mogliśmy dać ,,czworonogom” odrobinę radości. Składamy serdeczne podziękowania uczniom i rodzicom za współpracę.

            Samorząd Uczniowski

            Szkolne Koło Ligii Ochrony Przyrody

            Szkolny Klub Wolontariatu

          • 104. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

          • Przed nami najważniejsze święto, dla każdego Polaka.  Data 11 listopada to symbol walki o wolność, symbol wiary, miłości i symbol zwycięstwa.

            „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” Słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego wypowiedziane tak dawno, jakże aktualne są dziś.

            Społeczność naszej szkoły uczciła ten dzień poprzez blok patriotyczny zakończony Festiwalem Pieśni Patriotycznej. Pieśń zagrzewała Polaków do walki, dodawała siły i wiarę w zwycięstwo.

            Swoją wdzięczność bohaterom walczącym o wolność naszego kraju oddaliśmy aktywnie włączając się we wspólny śpiew. Zasłyszane słowa napełniły nas refleksją nad  historią i współczesnością. Słowa: WOLNOŚĆ, BÓG – HONOR -  OJCZYZNA towarzyszyły nam przez cały dzień.

            Msza święta w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Radomiu

            https://radom.gosc.pl/doc/7930900.Patriotycznie-w-PSP-25

          • Konkurs plastyczny „Reklama biblioteki szkolnej i czytelnictwa”

          • Konkurs plastyczny „Reklama biblioteki szkolnej i czytelnictwa” został zorganizowany w związku z przypadającym na październik Międzynarodowym Świętem Bibliotek Szkolnych. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu plakatu promującego bibliotekę i czytelnictwo, przy wykorzystaniu różnych technik plastycznych. Na konkurs wpłynęło 36 prac. Prace zostały ocenione pod kątem ujęcia tematu, estetyki i pomysłowości . Wyróżniono 10 prac :

            1.Kornelia Malmon kl. 4a

            2.Oleksandra Lavrova kl.4a

            3.Oliwia Margas kl.5a

            4.Wiktoria Borzymowska kl.5a

            5.Maja Olejarczyk kl. 6a

            6.Ola Prokop kl.6a

            7.Oliwia Wiśniewska kl.6a

            8.Oliwia Sito kl. 7a

            9.Magdalena Żurek kl.7a

            10.Bartosz Heda kl.7a

            Wyróżnionym gratulujemy , a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Zapraszamy do biblioteki na wystawę pokonkursową.

            Organizatorzy:

             Dorota Maniak, Jolanta Markwat

          • Zdrowy soczek dla każdego

          • Nadszedł czas jesieni,

            a wraz z nim mnóstwo

            zdrowych warzyw i owoców.

            O tym, że są one źródłem

            zdrowia i witamin,

            uczyły się dzieci

            z oddziału przedszkolnego

            i klasy drugiej

            w ramach programu

            „Żyjmy Zdrowo”.

            Dzieci samodzielnie przygotowały soki warzywno – owocowe. Ich obecność w diecie ma nieoceniony wpływ na nasze samopoczucie i wygląd. Po wspólnej pracy każdy z apetytem skosztował smakowity napój.

            Kto chce być silny i zdrowy, niech pije sok warzywno – owocowy!

             

             

          • „W drodze do świętości…”

          • To jakże poetyckie i wzniosłe hasło towarzyszyło nam dziś, tj. 28 X podczas wyjątkowego spotkania zorganizowanego z okazji obchodzonego 16X Dnia Papieskiego oraz zbliżających się uroczystości Wszystkich Świętych. Cała szkolna społeczność, czyli my – uczniowie wraz z nauczycielami, panią dyrektor i szanownym gościem w osobie księdza kanonika Bernarda Kasprzyckiego – proboszcza Parafii Miłosierdzia Bożego zebraliśmy się, by wspólnie celebrować czas wspomnień i zadumy. Na scenie pojawili się nasi szkolni aktorzy, którzy fantastycznie wcielili się w powierzone im role. Jednak to muzyka zdominowała nasz występ. Wszyscy chętnie włączyli się do wspólnego śpiewania,  co zaowocowało pojawieniem się niezwykłego klimatu wzajemnej serdeczności. Oryginalne słowa Ojca Świętego, których wysłuchaliśmy w skupieniu, podkreśliły moc i siłę naszych serc. Po, jak sądzimy, udanym występie głos zabrała pani dyrektor, która podziękowała serdecznie wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie osobom, w sposób szczególny wyróżniając oczywiście nas – uczniów! Ciepłym słowem obdarował nas również ksiądz proboszcz, który serdecznie nam pogratulował   i zaprosił na występ do naszej parafii, by zaprezentować go szerszej publiczności!  Cieszymy się bardzo i do zobaczenia! Widzimy się 6 listopada o godz. 11.00 w naszej parafii na wspólnym śpiewaniu.

             

              Zaangażowani w występ uczniowie wraz z organizatorami

          • #SzkołaPamięta

          • Przed nami listopad, czas szczególnej pamięci. Wspominamy zmarłych imiennych i bezimiennych, wielkich bohaterów i tych maluczkich. W sposób szczególny rozpamiętujemy Wszystkich, którzy zapisali się na kartach historii naszego kraju, czy regionu. W ramach akcji #SzkołaPamięta uczniowie szkolnej grupy rowerowej „Pędziwiatry” wybrali się na rajd patriotyczny SZKLAKIEM MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ. 

            Do akcji przyłączyli się również uczniowie klasy Ia i IIIa, którzy odwiedzili groby na radomskim cmentarzu przy ulicy Limanowskiego. Zapalili znicze, oddając hołd poległym w obronie naszej Ojczyzny: żołnierzom, strażakom, Radomianom walczącym o naszą wolność. Pamiętali również o pracownikach naszej szkoły.

          • Konkurs plastyczny "Najśmieszniejsza dynia w naszej szkole"

          • 24 października 2022 r. w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego Na najśmieszniejszą dynię w naszej szkole. Wszyscy mogli również podziwiać prace konkursowe na wystawie przygotowanej przez organizatorów konkursu panią Agnieszkę Magierę i panią Sylwię Rabijewską.                      

            Celami konkursu było rozwijanie umiejętności plastycznych kreatywności i ekspresji twórczej, zachęcanie do prezentowania swoich pomysłów oraz doskonalenie umiejętności rodzinnego współdziałania.                                   

            W konkursie brało udział 33 uczniów, którzy wykonali piękne i pomysłowe prace konkursowe. 20 października 2022 r., o godzinie 17.30,  zebrała się komisja konkursowa w składzie: przewodniczący Samorządu Uczniowskiego i jednocześnie przewodniczący komisji – Jakub Krawczyk oraz jej członkowie – Dyrektor szkoły – pani Anetta Tomczyk, pani Katarzyna Olejarczyk –  przewodnicząca Rady Rodziców, pani Klaudia Borkowska – przedstawiciel grona pedagogicznego i pani Joanna Grela – przedstawiciel obsługi, której zadaniem  była ocena  prac uczniów w czterech kategoriach, a mianowicie:                                                                        

            – zgodność z tematem,

            – oryginalność/pomysłowość,                                                                                         

            – estetyka wykonania,

            – wrażenie artystyczne.                                                                                                   

            Było to bardzo duże wyzwanie, ponieważ wszystkie dynie były wyjątkowe, fantazyjne i przyciągały wzrok całej społeczności szkolnej.    

            Decyzją komisji konkursowej:       

            I miejsce zajęły Agata i Marta Szczygielskie z klasy 3a; 

            II miejsce zajęli ex aequo-Filip Pałczyński z klasy 5a oraz Antonina Noga z klasy 0a;                                               

            III miejsce zajęli ex aequo – Pola Mosiołek i Maja Maślak z klasy 3a, Franek Gwizd z klasy 1a i Laura Stefańska-Zygarska z klasy 4a.                                                                                                                   

             Wyróżnienia otrzymali

            • Iza Olejarczyk z klasy 4a za promocję zdrowego stylu życia,

                                                                                                                 

            • Pola Mosiołek i Maja Maślak, Filip Pałczyński oraz Antonina Noga za wykonanie bardzo oryginalnych prac konkursowych,

                                                                                                                                                   

            • Jan Gwizd za promocję profilaktyki stomatologicznej,                                                                                   

            • Justyna Lachowska za wykonanie najmniejszej dyni,                                                                                    

            • Agata i Marta Szczygielskie za promocję szyku i elegancji.                                                                                                                                                                                                                                    Wszyscy Uczniowie, biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy z Pochwałą Dyrektora za twórcze działanie i pomysłowość.                                                Sponsorami nagród byli organizatorzy konkursu oraz Rada Rodziców.                                                                                       

            Zapraszamy do udziału w konkursie za rok!!!

          • Znamy mistrzów obiektywu i geniuszy sztuk plastycznych!

          • Z przyjemnością informujemy, że szkolny konkurs fotograficzny ,, Niezwykłe jesienne drzewa w obiektywie’’ oraz plastyczny - ,, Jesienne drzewo” został rozstrzygnięty.

            Celem konkursu było zachęcenie dzieci do poznania przyrody, rozwijanie umiejętności dostrzegania walorów przyrodniczych najbliższego otoczenia oraz propagowania fotografii jako kreatywnej formy spędzania wolnego czasu.

            Jury konkursu w składzie: p. J. Markwat, p. E. Kłak, p. A. Figarska-Siwiec, J. Krawczyk – przewodniczący SU wyłoniło następujących laureatów:

             

            Konkurs plastyczny:

            I miejsce – Kaja Siekańska

            II miejsce – Marta Szczygielska

            Wyróżnienie:

            Sebastian Rogala

            Franciszek Mrowiński

            Oskar Wrześniak

             

            Konkurs fotograficzny:

            I miejsce – Kamil Barwiołek

            II miejsce – Zuzanna Stachura

            III miejsce – Michał Lachowski

            Wyróżnienie:

            Marcel Szczygielski

             

            Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.

            Sponsorem nagród była Rada Rodziców.

             

            Organizatorzy: A. Figarska-Siwiec, E. Kłak, E. Kszczotek, J. Markwat

          • Przedszkolaki i drugoklasiści w teatrze lalek

          •                                We wtorek 18 października wraz z naszymi wychowawczyniami p. B. Kicior i p. G. Kiragą wybraliśmy się do kieleckiego teatru lalkowego „Kubuś”.

            Towarzyszyło nam podekscytowanie i ogromna radość, gdyż była to nasza pierwsza wizyta w takim teatrze. Spektakl „Lato Muminków” nas oczarował. Piękna scenografia, urocze lalki, bajeczna muzyka przeniosły nas w świat Muminków.

            Po spektaklu wybraliśmy się na uroczy spacer po kieleckiej starówce. Towarzyszyły nam mamy p. Nina Bednarczyk – Noga, p. Joanna Pietruszka, p. Katarzyna Mróz.

            W fantastycznej, radosnej atmosferze wróciliśmy do szkoły na smaczny obiad. To był wspaniały dzień.

          • Kolejna lekcja w plenerze!

          • 19 października pod opieką p. Ilony Wosztyl - Bawarskiej i naszej wychowawczyni Barbary Natorskiej udaliśmy się do Centrum Nauki Leonarda da Vinci na warsztaty pod hasłem Estry - pachnąca chemia.Tam pod okiem pani prowadzącej poznawaliśmy tajniki wiedzy chemicznej, czego efektem było własnosnoręczne wykonanie pachnących naturalnych mydełek. Po warsztatach udaliśmy się na zwiedzanie centrum. Zabawy nie było końca! Wynalazki wybitnego człowieka renesansu Leonarda da Vinci wprawiły nas w nie lada zdumienie! Sprawdziliśmy m.in. naszą tężyznę fizyczną, zawartość wody w organizmie, czy wydolność płuc. Wiemy, co czuje kręcący się w kółku chomik! Towarzyszyła nam fantastyczna atmosfera!

            Polecamy serdecznie warsztaty i atrakcje, jakie oferuje centrum.

             Do następnego razu! Uczniowie klasy 8B

          • Konkurs ekologiczny: „ Zamień śmieć w fajną rzecz”

          • W dniu 12 października 2022 roku został rozstrzygnięty konkurs ekologiczny „ Zamień śmieć w fajną rzecz”. Głównym celem konkursu było propagowanie działań ekologicznych wśród uczniów naszej szkoły oraz podniesienie świadomości ekologicznej. Wychowankowie wykonali formy przestrzenne z użyciem różnych technik plastyczno – technicznych. Wykazali się kreatywnością, inwencją twórczą  i pomysłowością w ponownym wykorzystaniu różnego rodzaju odpadów.

            Najciekawsze prace wykonali uczniowie:

            • Patryk Idziak z kl. VIII b
            • Igor Klimek z kl. VIII a
            • Magdalena Mosionek z kl. VIII b
            • Jakub Wielocha z kl. VIII b

            Ósmoklasiści otrzymali cząstkowe oceny celujące z dwóch wybranych przez siebie przedmiotów przyrodniczych. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Konkurs zorganizowały panie: Ilona Wosztyl-Bawarska oraz Agnieszka Figarska-Siwiec.

             

            Regulamin  szkolnego  konkursu ekologicznego

            „ Zamień  śmieć w fajną  rzecz ”

             

            Celem konkursu jest:

            • podniesienie świadomości ekologicznej uczniów,
            • propagowanie właściwych postaw ekologicznych oraz ekologicznego stylu życia,
            •  krzewienie idei ekologii i troski o środowisko naturalne wśród uczniów,
            • kształtowanie kreatywnego myślenia w aspekcie ochrony środowiska,
            • promowanie idei powtórnego wykorzystania odpadów oraz zapobiegania powstawaniu odpadów,
            • umiejętność przetwarzania surowców wtórnych,
            • rozwijanie umiejętności plastycznych, technicznych oraz kreatywności uczniów.

            Warunki konkursu:

            1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas VII -VIII z naszej szkoły.

            2. Do wykonania pracy należy użyć przynajmniej jednego rodzaju odpadów t.j.: metalu,
                tworzyw sztucznych, papieru, szkła.

            3. Prace muszą być zgodne z tematem, czyli przedstawiać możliwości powtórnego
                wykorzystania  odpadów.

            4. Praca konkursowa powinna mieć charakter formy przestrzennej z użyciem różnych
                technik plastyczno – technicznych.

            5. Każdy uczestnik może zgłosić tylko jedną pracę.

            6. Prace konkursowe zostaną ocenione na podstawie następujących kryteriów: wykorzystanie
                surowców wtórnych lub innych materiałów ekologicznych,  inwencja , pomysłowość , 
                wrażenie estetyczne i bezpieczeństwo.

            7. Oceny prac dokona komisja konkursowa powołana przez organizatorów.

            8. Obowiązującymi kryteriami podczas oceny prac konkursowych są: m.in.: zgodność z tematem,
                wykorzystanie odpadów, estetyka i pomysłowość.

            9. Prace należy dostarczyć do 10 października 2022 roku do organizatorów  konkursu.
            10. Wyniki konkursu zostaną podane 17 października 2022 roku.

            11. Nagrodą dla autorów najciekawszych prac będą  cząstkowe oceny celujące z dwóch wybranych
                  przez nich przedmiotów przyrodniczych ( biologia, geografia, chemia, fizyka).
            12. Przyniesienie pracy na konkurs jest równoznaczne z uznaniem warunków niniejszego regulaminu.

            13. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w regulaminie.

             

                                                                                                         Serdecznie zapraszamy:
                                                                                                                                   Ilona Wosztyl-Bawarska

                                                                                                                                   Agnieszka Figarska - Siwiec